
Potrzeba węszenia u psa
O co chodzi z psim węchem?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego psy węszą? Dlaczego zatrzymujecie się co krok, aby jego nos mógł wyłapać każdy dobiegający do niego zapach? Nie da się ukryć, że węch to najważniejszy zmysł u każdego czworonoga. Psy potrafią odróżnić ponad 600 tys. zapachów, a przy tym kojarzyć je z konkretnymi zdarzeniami lub miejscami. Śmiało można stwierdzić, że są to specjaliści w dziedzinie węszenia. Jednak dlaczego potrzeba węszenia u psa jest taka duża? Wyjaśniamy.
Dlaczego potrzeba węszenie u psa jest taka ważna?
Dzięki węszeniu, pies zdobywa cenne informacje dotyczące otoczenia, w którym się znajduje. To znaczy, że jest w stanie wyczuć, czy środowisko, w którym przebywa jest bezpieczne, albo czy nie zbliża się jakieś zagrożenie. Nasi czworonożni przyjaciele są w stanie przez bardzo długi okres pamiętać napotkane zapachy, jednocześnie wykrywając zupełnie nowe, niezależnie od podłoża, na którym zostały pozostawione. Węszenie pełni trzy podstawowe funkcje: informacyjną, komunikacyjną i wyciszającą.
Jak działa psi węch?
W zależności od rasy, psy posiadają ok. 200 milionów komórek węchowych, co jest wynikiem ogromnym, w porównaniu do ludzi, którzy posiadają ich “tylko” 5 mln. Tak samo obszar odpowiadający za przetwarzanie zapachów w mózgu czworonogów jest znacznie większy od ludzkiego. Ich nozdrza mają zdolność niezależnej pracy, co znacznie ułatwia określenie im, skąd dobiega dany zapach. Powietrze ulatnia się przez boczne szczeliny nosa. Za pomocą narządu lemieszowo-nosowego (tzw. narząd Jacobsona), który znajduje się po obu stronach nosa oraz w jamie ustnej, pupil analizuje w powietrzu skład chemiczny i wykrywa w nim hormony płciowe.
Węszenie psów to istotna potrzeba behawioralna psa
Potrzeba węszenia u psa jest bardzo ważna, ponieważ pozytywnie wpływa na rozwój psychiki. Po sposobie wykonywania tej czynności, jesteśmy w stanie stwierdzić, co dzieje się z naszym zwierzakiem. Spokojne węszenie oznacza, że pies czuje się komfortowo i jest zainteresowany otoczeniem. Nerwowe i chaotyczne zachowanie pupila, może natomiast świadczyć o jego niepokoju i możliwym zagrożeniu. Gdy jest zestresowany, istnieje możliwość, że nagle zacznie okazywać większe zainteresowanie konkretnym miejscem. Ważne, aby dostrzegać oznaki stresu i rozpoznawać sytuacje, które powodują je u zwierzaka. Kiedy czworonogi spotykają się na swojej drodze, przyłożenie nosa do ziemi pokazuje, że nie mają wobec siebie żadnych złych zamiarów i zachęcają, aby ten drugi poszedł w jego ślady. Wszystkie te zachowania są całkowicie naturalne. Powinniśmy w każdej sytuacji próbować zrozumieć i wspierać naszego przyjaciela.
Właśnie podczas spaceru, jedna z najważniejszych potrzeb psa zostaje zaspokojona. Jednak, aby zwierzątko mogło dobrze się rozwijać i być zdrowym, należy stale zapewniać mu bodźce zapachowe, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Pozwalając mu na zaspokajanie swoich potrzeb i wspierając go, tworzy się między pupilem a opiekunem silna więź, która jest fundamentem zaufania.

Potrzeba węszenia u psa, a nose work
Nose work to coraz popularniejsza praktyka wywodząca się z pracy psów służbowych, które są wykorzystywane do pomocy w wykryciu np. nielegalnych substancji. Jednak nose work to przede wszystkim dyscyplina sportowa dla czworonogów, która polega na poszukiwaniu tropu ukrytej próbki. W Polsce regularnie odbywają się zawody, w których startują pupile wraz ze swoimi właścicielami. W tej konkurencji najważniejsze są zaangażowanie, współpraca, jak i również umiejętność czytania mowy ciała psiaka. Priorytetem jest nasza komunikacja. Potrzeba węszenia u psa sprawia, że pies jest bardziej skupiony i wyciszony. Pomaga także w zbudowaniu głębszej więzi właściciela ze zwierzakiem. Oprócz tego, działa sprzyjająco na rozwój jego mózgu i spowalnia proces starzenia się.
Początkowo, ćwiczenia z nose worku powinny być prowadzone w zamkniętym pomieszczeniu, gdzie znajduje się o wiele mniej rozpraszających zapachów, niż na otwartej przestrzeni. Zanim pójdziemy z pieskiem na prawdziwy trening nose worku odbywający się pod okiem instruktora, możemy spróbować poćwiczyć sami, stosując zabawy węchowe, przy użyciu smakołyków lub zabawek interaktywnych. Do takich zabawek należą m.in. specjalne kule węchowe, połączone z kilku warstw polaru, między którym schowane są jego ulubione smaczki lub maty zapachowe o podobnym działaniu. Jest to doskonałe urozmaicenie dla naszego czworonożnego przyjaciela, które rozwija jego umysł, pomaga zdobyć lepszą koncentrację i zaspokaja potrzeby węszenia.